.....

İlber Ortaylı

Image
Image
Image

Özgeçmişi

Internette çeşitli kaynaklarda verilen bir birinden farklı özgeçmişlerle, benim eriştiğim bazı bilgiler çelişiyor. Eriştiğim bilgilere göre; anne Kırım Yahudisi, baba Kırım Tatarı. Baba ile anne Almanya'da tanışıp, evlendiler.  

Baba, Almanlar gelince saf değiştiriyor, Almanya için çalışıyor, II. Dünya Savaşında esir düşüyor.

Savaş sonrası baba 1949'da Türkiye'ye geldi, sonra Almanya da kurulan "Radio Liberty"de, Münih'te Ukrayna Servisi Şefi olarak çalıştı. Baba Soğuk Savaş döneminde Batı'nın en önemli adamlarından. 

İlber Ortaylı üzerinde annenin etkisi çok, Rusçayı öğreten annesi. Yahudilik anneden devam eder.

İlber Ortaylı ağırlıklı olarak Avusturya'da okudu. 

İlber Ortaylı Ankara'da okuduğu yıllarda en yakın arkadaşlarından biri Rum asıllı, tiyatro sanatçısı Rana Cabbar. 

İlber Ortaylı, Topkapı Sarayı Müze Müdürlüğü yaptı (2005-2012).

Topkapı Müze Müdürlüğü yapmış kişiler arasında, masonların bölünüp, büyük parçanın Amerika - İngiltere masonluğuna bağlandığı dönemin baş masonu, Yahudilik üzerine kitapları da bulunan Hayrettin Örs, sonra Örs'ün yardımcısı, Kırım Tatarı kökenli mason Kemal Çığ.

TV Fenomeni

Prof. Dr. İlber Ortaylı son dönemin televizyon ünlülerinden. Osmanlı Tarihi konusunda, uluslar arası düzeyde ne kadar yukarıda bilemiyorum, ülkemizde bilinen bir akademisyen. Ancak O'nu ünlü yapan ne öğretim üyeliği ne de kitapları. Günümüz televizyon dünyası ile olan ilişkileri ve şovmenliği...

Televizyonlarda hakaret içeren sözcükler ile kaba ve sokak ağzı ile konuşuyor. Beğenmediği kişilere hakaret etmede sakınca görmüyor.

Ünlü olduktan sonra Türk Tarihi üzerine bir kitap yayımladı. Kendisi mi yazdı acaba; baştan aşağı Türk Tarihine dair maddi yanlışlar, çarpıtmalar dolu. Osmanlı Tarihçisinden Türk Tarihini iyi bilmesi beklenemez elbette. Türk tarihi Türkologların alanı.  Ortaylı, hangi etken ile bu kitabı yazdı; egosu mu yoksa para kazanma ticari isteği mi?

This image for Image Layouts addon

İlber Ortaylı
Hocası Halil İnalcık karşısında

Dünyanın en büyük tarihçilerinden, İlber Ortaylı 'nın Yüksek Lisans eğitiminde hocası ve tez danışmanı da olan Prof. Dr. Halil İnalcık karşısında, bacak bacak üstüne atıp otururken. Bizim geleneğimizde ve göreneğimizde hocanıza saygı önde gelir. 

Halil İnalcık 'ın oturuşuna dikkat edin!

Cumhuriyet Karşıtı Osmanlıcı Ortamda Atatürk 'e Sövülürken

DÜĞÜNDE ATATÜRK'E HAKARET ETTİLER

Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın katılması üzerine gündeme gelen düğünle ilgili çıkan görüntülerde Şevki Yılmaz'ın Atatürk'e "Selanik'ten gelen dönme" dedikten sonra beddua ettiği duyuluyor. Atatürk ve Cumhuriyet düşmanı sözleriyle gündeme gelen ve vatandaşların tepkisini çeken, aynı zamanda Diyanet'e bağlı bir kamu görevlisi olan İmam-Hatip Halil Konakçı'nın da bedduaya gülerek "Amin" dediği ortaya çıktı.
Image
Image
Image

Sultan II. Abdülhamid'in 4. kuşak torunu olan Orhan Osmanoğlu'nun kızı Berna Osmanoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Beykoz Sosyal Tesisinde düzenlenen törenle evlendi. Bu mutlu günde, nikah şahitlerinden Eski Refah Partisi Milletvekili Şevki Yılmaz, Atatürk'ü ve Cumhuriyetin kurucularına saldırdı. Yılmaz, Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın da katıldığı törende yaptığı konuşmada, " Osmanlı'yla iftihar ediyorum. Osmanlı'yı süren soysuzları da lanetle anıyorum." ifadelerini kullandı. (https://www.sondakika.com/3-sayfa/haber-2-abdulhamid-in-torununun-dugununde-ataturk-e-16867594/)

 

İlber Ortaylı, Şevki Yılmaz'ın Atatürk'e sövmesine ve sonrasında da bedduaların sürmesine karşın, tören esnasında basit bir vücut hareketi dışında hiçbir tepki göstermemiş, Atatürk 'e sövülen ortamda kalmayı sürdürmüştü. Sonrasında gelen tepkiler üzerine, bir tepki mesajı yayınlamışsa da, düğün törenindeki tepkisizliğini açıklamaya ve meşrulaştırmaya yetmedi.

 

Şeyh Eli Öperken

Image
Image

İlber Ortaylı son günlerde, bir kitap fuarında bir İslami tarikat önderinin elini öpmesi ile gündeme geldi. Koskoca "bilim insanı", topluma örnek olan bir konumda Profesör unvanlı kişi, tek niteliği din tacirliği yapan bir kişinin önünde beline kadar eğilmesi ve elini öpmesi. İnanılır gibi değil. El öpme videosunu paylaşayım;

(İlber Ortaylı el öpme videosu için tıklayınız.)

İlber Ortaylı Dahası kendisini savunurken; 

"O benim elimi öpüyor ben de onun elini öpüyorum. Bu çok eski bir İstanbul adetidir, yobazlık değildir. "

Koskoca bir bilim insanının bu duruma düşmesi dahası da kendi eylemini savunurken yalan söylemesi çok acıtıcı. Kendisi beline kadar eğilip, önce tarikat şeyhinin elini öpüyor, diğeri de ayıp olmasın diye yalandan bir karşılık veriyor. İlber Ortaylı yaklaşık 100 yıl önce devrilmiş Rus Çar ailesinin torunlarından orta yaşlı bir kadının da elini yerlere kadar eğilip öpebiliyor! Ayptır.

(İlber Ortaylı'dan el öpme açıklamasını okumak için tıklayınız. 1

(İlber Ortaylı'dan el öpme açıklamasını okumak için tıklayınız. 2)

Öte yandan önünde yere paralel olana kadar eğildiği kişi;

Ömer Tuğrul İnançer'in, kadınları aşağılayan, bir işte çalışmalarına karşı çıkan, hamile kadınların sokağa çıkmasını terbiyesizlik olarak gören, ped reklamlarının tahrik ettiğibi söyleyen; TBMM çatısı altında "Bu memlekette inkilap (köpekleştirme) yapılmıştırdiyen bir kişi. Kendi kızı kurumsal bir şirkette üst düzey yetkili olarak atanınca, bunu da savunabilen bir kişi. 

İlber Ortaylı'nın kendisinden yalnızca bir yaş büyük kişinin elini öpmesi bir yana, değerli kabul edip, yerlere kadar eğildiği kişinin kimliği de çok dikkat çekici. 

Ömer Tuğrul Laçiner'in ismi de Sabetaycıların isim koyma biçemine çok benziyor; Birinci isim tarihsel güçlü Arapça - Müslüman ismi - Ömer; ikinci isim tarihsel güçlü Türkçe / Türk ismi - Tuğrul; soyisim de "er" ile bitiyor.

İlber Ortaylı'nın muhabbetini ve el öpmesini geniş ve derin düşünmekte yarar var.

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locasının En Değerli Konuklarından

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası, yıllar içinde Prof. Dr. İlber Ortaylı'yı, herkese açık toplantılarında konuşmacı olarak davet etti ve konuşmalarını büyük bir dikkatle ve saygı ile izlediler.

Masonlar tarafından herkese açık toplantılarında konuşmacı olarak davet edilen mason olmayan konukları sıralamasında, davet sayısı sıralamasında İlber Ortaylı birinci çıkar.

Masonların, İlber Ortaylı'ya bu derin "muhabbetlerinin" bilmediğim nedenleri var mıdır, yorum yapamam ama Tanzimat, Meşrutiyet gibi konularda söyledikleri Atatürk ve Türk Tarihcilerinden farklı olarak masonların görüşü ile koşuttur.

Atatürk söylev ve demeçlerinde, Nutuk'ta Tanzimat, Islahat Fermanı vb dönemleri, emperyalist ülkelerin isteği ile yapıldığı ve Osmanlı'yı mahvolmaya sürüklediğini söylerlerken; İlber Ortalı masonlar gibi, bu dönemleri ve uygulamaları öve öve bitiremez...

İlber Ortaylı 'nın mason binalarında HKEMBL davetlisi olarak verdiği konferanslar ve kitaplarından Tanzimat dönemi hakkında yazdıkları aktarılıyor.

Mason Tarikatında Herşeyi Gören Göz Önünde

Image
Image

Mason Celil Lâyıktez ile Mason Çırak Derecesi İşareti ile El Sıkışırken - Tesadüftür!

Image

Mason Çırak Derecesinde (1. Derece) el sıkışırken, mason baş parmağının ucu ile karşısındakinin elinin işaret parmağı dibindeki kemiğe dokunur. 

Fotoğrafta Mason Celil Lâyıktez ve İlber Ortaylı tam da bunu yapıyorlar. - İlginç bir rastlantı mı?

İlber Ortaylı Konferansları İçeren Tesviye Dergileri

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image